חידושים בתחום אבטחת המידע

תחום אבטחת המידע צובר תאוצה ומשקל רב בחברות הייטק אך גם במגזר המוסדי מחוץ לעולם ההייטק, וכיום ניתן למצוא מחלקות אבטחת מידע כמעט בכל מקום עבודה מסחרי. בעולם של היום שבו כמעט כל פעולה עוברת דרך מחשבים ומקודדת בשורות קוד, יש צורך הולך וגובר בפתרונות הולמים שיענו על החולשות הרבות הקיימות בכל תוכנה או מערכת ממוחשבת . בדיוק בשביל זה ענקיות תוכנה וסטארטאפים קטנים שוקדים על פתרונות ועל פיתוח תוכנות אבטחת מידע שיעזרו לארגונים וחברות להגן על המידע ותעבורת הנתונים שלהם מפני מתקפות של האקרים, מתחרים וגורמים נוספים היכולים למצוא עניין במידע של החברות או הארגונים המותקפים.

 

למה בכלל צריך תוכנות אבטחת מידע?

 

עולם התוכנה מניע את העולם וכל פעולה שאנחנו עושים בסופר, בבנק או אפילו בטלפון מבוצעת על ידי תוכנות ויישומי מחשב מתקדמים. כיום עולם התוכנה עובר שינויים נוספים והחשיפה לאיומים פוטנציאליים היא רחבה מאוד (ביג דאטה, אינטרנט ומובייל) וההגנה על התוכנות הללו הופכת למורכבת יותר ויותר. ללא הגנה ראויה המידע שלנו יכול להיגנב בקלות על ידי האקרים ותוקפים שינצלו אותו לרעה וישתמשו בו נגדנו. מעבר לכך, בין חברות תחרותיות מתנהל ריגול תעשייתי באופן קבוע , וכל חברה מנסה לדלות מידע על החברה המקבילה ולעיתים נחצה הקוד האדום וחברות  מנסות לנצל פירצות אבטחה וחולשות כדי לפרוץ ולגנוב מידע חיוני מן החברה המתחרה. בכל מקרה, גם הבן אדם הפרטי וגם החברות במשק זקוקות להגנה בהיקפים שונים, שתבטיח מסחר הוגן ועולם בטוח הרבה יותר. מפחיד לחשוב על עולם שבו ניתן לפרוץ למוסדות נתונים ואף מכשירים מתקדמים בבתי חולים, בבנקים, ובמוסדות הממשלה (לדוגמה בבחירות). ברור אפוא שתוכנות אבטחת מידע הן כלי חיוני מאוד המאפשר לכל חברה להגביר את ההגנה ולהוריד את פוטנציאל הנזק.

 

איך נוצרות חולשות אבטחה?

 

כל תוכנה מכילה חולשה שמציבה את הארגון ואת החברות בסיכון. ברוב המקרים מנהלי החברות בשיתוף צוות אבטחת המידע מודעים לחולשות ופועלים כדי לתת להן מענה ראוי, אך לא תמיד ניתן לטפל בחולשות ולפתור את הבעיה לגמרי ולכן לעיתים נבחין במדיניות של פיתוח יכולת התמודדות עם החולשה שהתוכנה מציבה ולא פתרון מניעתי. חולשות נגרמות על ידי מספר גורמים שונים, החל מחלקי קוד שנכתבו הצורה בעייתית, התממשקות עם גורמי צד שלישי וכו'. חולשות אבטחה הן מטרד כואב ומהוות בעיה רצינית עבור כל חברה שדואגת לנתונים שלה ולמידע המאוחסן אצלה.

 

תוכנות אבטחת מידע מומלצות

 

ישנו היצע נרחב מאוד של פתרונות אבטחת מידע ותוכנות אבטחה מידע בשוק. חלק מן התוכנות עוסקות באמצעי התמודדות עם מקרים של נסיונות פריצה למערכת וחלק מספקות מענה  בתחום של המניעה וביסוס ההגנות מראש. חשוב מאוד לאבחן מראש מה הצרכים ומה נקודות החולשה של העסק שלכם לפני שאתם מחליטים על תוכנה או פתרון מסויים, ורצוי למנוע בעיות פוטנציאליות כמה שניתן כבר בשלב כתיבת הקוד. שתי תוכנות מצוינות שעוזרות למתכנתים למצוא בעיות כבר בשלב כתיבת הקוד ובכך למנוע חולשות אבטחה בעתיד הן CLion ו Pycharm מבית ענקית התוכנה JetBrains.

 

לסיכום,

 

תחום אבטחת המידע הוא אחד מן התחומים החשובים ביותר בעבור כל עסק או חברה בעולם המודרני. ללא פתרונות הולמים, לא ניתן להתנהל באופן שוטף ויום יומי בכל חברה,מוסד או ארגון ממשלתי. כמו התעבורה העוברת בכל רגע נתון בין המכשירים בפלטפורמות השונות היא גדולה לאין שיעור ומציבה אתגר גדול בעבור חברות תוכנה רבות אשר מפתחות פתרונות במגוון נישות עבור מוסדות וארגונים.
תוכנות אבטחת מידע- כגון: clion, pycharm

מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:4