מה חשוב לדעת על תוכנות להדפסה תלת מימדית?

תעשיות רבות אימצו את טכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית. אבל הענף המפורסם ביותר הוא תחום ההנדסה המתמקד בעיצוב, בשיפור ובהתקנה של מערכות משולבות בתעשייה (כגון: אנשים, חומרים ואנרגיה).

עולם ההנדסה משתמש כבר יותר מעשרים שנים בהדפסת 3D (תלת ממדית) כדי לייצר אבות טיפוס וחלקי קצה, בגלל הדיוק האופטימלי שניתן להשיג ובגלל האפשרות להדפיס גם חומרים חזקים כמו מתכת. בשנים האחרונות התפשטה הדפסת ה-3D לתעשיות רבות אחרות.

הדפסה תלת מימדית – הפכה לטרנד פופולרי

בתחום הבנייה והאדריכלות, מאפשרת הדפסת ה-3D ליצור דגמים בקנה מידה של בתים פרטיים, בניינים ואפילו שכונות. היום ניתן גם ליצור בית שלם באמצעות הדפסה ב-3D.

טכנולוגיית ה-3D משמשת גם את מעצבי פנים, מעצבי התאורה והריהוט ומעצבי שלטים לעסקים. בנוסף, יותר ויותר צרכנים מתחילים לתכנן ולעצב פריטים בעצמם ואז מדפיסים אותם בתלת מימד.

אפילו אמנים משתמשים היום בטכנולוגיית ההדפסה ב-3D. במוזיאונים אפשר לראות אומנות שהודפסה ב-3D, כאשר חלק מהאומנים משתמשים בשפה האמנותית של העיצוב התלת ממדי, תוך הדגשת הפיקסלים והזוויות השונות.

הדפסה ב-3D שינתה גם את פני תעשיית הרפואה. היום ניתן להדפיס במדפסת תלת מימד עצמות, רקמות, תותבות, מכשירי שמיעה ועוד. היתרונות של ההדפסה התלת ממדית באים לביטוי ביעילות, בקלות ובעלות הנמוכה, שבהן ניתן להכין כל דגם שהוא.

על תוכנות להדפסה תלת מימדית

לפני שתתחילו להדפיס בתלת מימד, חשוב לוודא שבידיכם כל ׳מרכיבי׳ התוכנה הנדרשים, שינחו אתכם בתהליך ההדפסה – החל מהכנת הדגם התלת ממדי וכלה בשליטה במדפסת עצמה.

מרכיבים אלה כוללים:

  • תכנת CAD ליצירת מודל תלת ממדי (אתם יכולים גם להשתמש במודל תלת ממדי קיים, אם אתם לא רוצים או לא צריכים לעצב מודל בעצמכם).
  • תכנת חיתוך (Slicing).

בנוסף, קיים מרכיב נוסף – תכנה להפעלת המדפסת מרחוק. אפשרות זו היא אופציונלית בלבד ויכולה להיות נוחה מאוד.

כל אחד מהמרכיבים הללו מאפשר ליצור זרימה חלקה מקצה לקצה בין החומרה, התוכנה והחומרים, ולמעשה מאפשר לכם להפיק את קסם ההדפסה התלת ממדית ולגרום לחדשנות להתרחש.

מהי תכנת CAD?

תכנת CAD (ראשי תיבות: Computer-Aided Design), מאפשרת לכם לעצב מודל תלת ממדי מהבסיס למעלה.

ישנם סוגים רבים של תוכנות CAD, כשלכל אחת מהן יתרונות משלה. AutoCAD שנוצרה על ידי Autodesk היא אחת הידועות, מאחר שהייתה אחת מתוכנות ה-CAD הראשונות הזמינות למחשבים אישיים, כשיצאה לשוק בשנת 1982.

פלטפורמות CAD אחרות כוללות:

  • Fusion360 – מיועדת לעיצוב וליצירת חלקים מכניים יעילים.
  • 3ds Max – משמשת ליצירת כל סוגי הדגמים התלת מימדיים, כולל עיצוב משחקי וידאו או אדריכלות.
  • TinkerCad – כלי חינמי המאפשר למשתמשים לבנות מודלים תלת מימדיים מתוך צורות שונות.
  • בלנדר (Blender) – תכנה חינמית ליצירת דגמי תלת מימד.
  • סימנס NX – מיועדת לעיצוב וליצירת דגמי תלת ממד מתקדמים
  • Solidworks – מיועדת לעיצוב וליצירת חלקים מקצועיים לשימושם של ענפי התעשייה השונים.
  • Catia – תוכנת עיצוב מתקדמת המשמשת ליצירת משטחים ומערכות הנדסיות.

שימו לב: לפעמים יש שילובים המאפשרים לכם להדפיס ישירות מתוך ה-CAD.

מהי תכנת חיתוך?

תכנת חיתוך (Slicing software), מציעה תכנית שממירה את דגם ה-3D לשפה שהמדפסת התלת ממדית שלכם מבינה.

תכנת חיתוך חותכת את הדגם הדיגיטלי לשכבות שטוחות, כך שהמדפסת תוכל להדפיס אותן אחת אחר השנייה.

לבסוף, לפני שתתחילו להדפיס ב-3D, בחרו את תכנת ה-CAD המתאימה לשימושים שלכם, כדי להפיק את המרב מהדגם שבחרתם, לעצב ולהדפיס. בדקו גם לאילו סוגי קבצים מתאימה תוכנת החיתוך שלכם, כך שתוכלו להפוך את העיצובים התלת ממדיים שלכם להדפסות תלת ממדיות.

 

 

 

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5