מהירות הגלישה שלכם איטית? כך תבדקו האם גם למחשב שלכם יש בכך חלק:

אינטרנט ביתי הפך להיות חלק מרכזי, חיוני ויש שיגידו אף זכות חיים בסיסית בעולם המודרני. רובנו תלויים בחיבור מהיר ויציב לאינטרנט עבור עבודה, לימודים או בידור בזמננו הפנוי, ובשנים האחרונות עם כניסתם החזקה של שירותי הסטרימינג לישראל ושירותים שונים של חברות טלוויזיה התלויים גם הן בחיבור לאינטרנט, חשוב יותר מתמיד לוודא שאתם גולשים במהירות המקסימלית. ספקיות האינטרנט נענו כמובן לשינויים אלו וכיום אפשר למצוא כיום בשוק חבילות גלישה באינטרנט ביתי עד מהירות של 100 ואפילו 200 מגה, צרכנים רבים אכן בוחרים באפשרות זו שהיא אומנם מהירה יותר אך גם יקרה יותר רק כדי לגלות בסופו של דבר שבפועל הגלישה איטית הרבה יותר.

הפער בין הציפייה למהירות הגלישה בפועל:

לפער זה, בין המהירות שהובטחה לבין המהירות בפועל יכולות להיות כמה סיבות. לפעמים הבעיה היא בספק התשתית, אף על פי שכל חברות התקשורת מבטיחות כיסוי ארצי, בפועל לכל חברה יש אזורים מסוימים בהם הגלישה בפועל היא איטית יותר מבשאר הארץ, רצוי לברר עם שכנים ומכרים שגרים קרוב מה היא ספקית התשתית המומלצת באזור בו אתם גרים. בנוסף, ריבוי מנויים לאותו ספק תשתית או אינטרנט יכול גם הוא לגרום להאטה, במיוחד בשעות הערב בה רוב האנשים נמצאים בבית. גם כן רצוי לעשות סקר שוק בסביבתכם הקרובה, אך הפעם במקום לבחור בתשובה הנפוצה ביותר לבחור באפשרות אחרת, מה שיקטין את הסיכוי לעומס.

אז כיצד ניתן בכל זאת לשפר זאת?

כאשר מדובר בעומס או בעיית תשתית, אין לצרכן הרבה מה לעשות מלבד לבחור באפשרות המתאימה ביותר. אך האם ידעתם כי מהירות הגלישה מושפעת גם מהמחשב האישי שלכם? חיבור האינטרנט דואג לשלוח ולקבל מסרים מאתרים בכל העולם, אך הלפטופ או המחשב השולחני שבבתיכם הוא שאחרי על פיענוח או קידוד האות המועבר, לכן ככל שהמחשב שלכם מהיר יותר, כך גם מהירות הגלישה תשתפר. ישנן דרכים רבות לשיפור ביצועי המחשב, רצוי באופן תקופתי לבצע איחוי ובדיקת שגיאות לכוננים הקשיחים וגם לעבור על רשימת התוכנות המותקנות על המחשב שלכם ולהסיר את ההתקנות של תוכנות שאינכם משתמשים בהם יותר. בנוסף, שימו לב שלפעמים תוכנות מסוימות מאטות את ביצועי המחשב, במיוחד כאלו הפועלות תמידית ברקע, כגון תוכנות אנטי-וירוס או הורדות למיניהן. אם אתם חווים האטה במהירות הגלישה באינטרנט הביתי, שווה לנסות לסגור תוכנות הפועלות ברקע ולבדוק האם מהירות הגלישה השתפרה. במידה ומצאתם תוכנה שמאטה את הגלישה שלכם, נסו להעביר אותה ממצב הפעלה אוטומטי למצב ידני ולהפעיל אותה רק כשאתם צריכים. לדוגמא במקרה של אנטי-וירוס, בתוכנות מסוימות ניתן לבחור באופציה של בדיקה יזומה בלבד, כך תוכלו לבחור בעצמכם מתי לעשות בדיקה למחשב בזמן בו אינן תלויים באינטרנט מהיר.
 

לבסוף, זכרו שגם ככל שיש יותר מכשירים המחוברים לרשת, כך גם המהירות בסופו של דבר עלולה להיפגע. בבתים מרובי דיירים  שבהם סביר שיהיו מחוברים יחד מספר מחשבים, סמרטפונים וגם טלוויזיה חכמה, שווה לבדוק האם לא עדיף להשתמש יותר בגלישה סלולרית, או להתחבר לשירותי טלוויזיה בנפרד משירותי הגלישה. 

מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:4.3