לימודי סייבר ואבטחת מידע

במאה הקודמת המונח סייבר היה לקוח מספרים וסרטי מדע בדיוני, כיום לעומת זאת המושג סייבר מתקשר בעיקר לתחום אבטחת המידע, כאשר מצד אחד נמצא את גיבורי הסייבר ומצד שני נמצא את טרור הסייבר.

 

עם התפתחות רשת האינטרנט בעולם ותרומתה הרבה לאורח החיים המודרני, זמינות של מידע, יכולת לתקשר עם אנשים במרחב הגלובלי, בכל מקום ובכל זמן, מסחר מקוון ושינויים בהרגלי הצריכה, .ניירות נחשבים לנחלת העבר, הכל הופך לנתונים וירטואליים, והכל נשמר במחשב. בשנים האחרונות גוברים האיומים וניסיונות הפריצה למערכות מחשוב, מידע ותקשורת, לכן ארגונים רבים משקיעים משאבים עצומים בפתרונות אבטחת מידע. אין צורך להיות מפקד בכיר בצבא או פרשן צבאי כדי להבין שהמלחמות האמיתיות כבר לא מתרחשות רק בשדה הקרב, אלא בעיקר מתחת לפני השטח בין האקרים לבין לוחמי הסייבר, ובעולם שבו מתקפות סייבר נחשבות לאיום כל כך משמעותי גם על המדינות החזקות ביותר בעולם, תאגידים וגופים ברחבי הגלובוס משקיעים משאבים רבים על מנת למצוא אנשי סייבר איכותיים.

 

אז מה זה סייבר?

המושג סייבר מתקשר כאמור בעיקר לתחום אבטחת המידע. שלושת העקרונות החשובים ביותר בכל הנוגע לסייבר ואבטחת מידע הם: Integrity– שלמות/יושרה, Availability– זמינות, Confidentiality -סודיות. שלושת עקרונות אלה מאפשרות יכולת התגוננות מפני מתקפות והתאוששות מהירה במקרה של תאונות כמו נפילות חשמל או תקלות בכונן הקשיח. אבטחת סייבר מתבטאת ב 2 מישורים, למידה רחבה של עולם אבטחת המידע ודרכי כניסה וחדירה אקטיביים לא רק למידע אלא למנגנוני הפעלה שפועלים בסביבת בקרים ושפות חומרה עליות. בתפיסה זו – "לוחם הסייבר" עד כמה שזה נשמע לקוח מסרט, ייקח את המלחמה רחוק ממאגר המידע וייצור חיץ רחוק ממאגרי המידע המשרתים את המדינה או הציבור, כיום כל מדינה או חברה מחזיקה "לוחמי סייבר" המנטרים עבורה את הרשת.

 

חשיבות אבטחת המידע במדינות ובארגונים:

בניגוד למוצג בסרטי האקשן, אין צורך בטיל גרעיני מרחוק על מנת לשתק מדינה. מספיק לפגוע בתשתית הרמזורים והשילוט האלקטרוני בדרכים, כדי ליצור פקקים בלתי נסבלים שלא יאפשרו לאיש להגיע לעבודה, ובכך לפגוע אנושות בכלכלה של מדינה שלמה. מתקפות סייבר עשויות לעלות לארגון מיליוני שקלים וחברות שעברו התקפה סובלות מנטישת לקוחות, פגיעה במוניטין ואובדן הכנסות. תאגידים וגופים ברחבי הגלובוס משקיעים משאבים רבים על מנת למצוא אנשי סייבר איכותיים, אשר יספקו לארגון את ההגנה לה הוא זקוק וידעו להגיב בזמן אמת לכל איום.  זו אולי הסיבה שהקורס הנפוץ ביותר היום בעולם ההייטק, הוא לימודי סייבר.

 

קורס סייבר:

קורסי סייבר הם מעמיקים ומקיפים מאוד, והם דורשים הבנה וידע קודם וכן יכולות אנליטיות ויכולות מקצועיות אחרות. קורס סייבר מכשיר את הסטודנטים על מנת שיעבדו כיועצי אבטחת מידע בחברות אבטחה בינלאומיות או אפילו כיועצים בחברות וארגונים שרוצים לעבות את מערך האבטחה שלהן ולשמור על המידע הרגיש שברשותם מפני זרים. תוכנית הלימודים מגוונת ומעניקה תעודות הסמכה בינלאומיות לצד לימודי התעודה המוכרת.

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5