המדריך למתחיל – מה זה .Net?

לפני שבוחרים לעסוק בתחום שהוא יחסית נישתי, חשוב להכיר את העולם שלו. למשל, אם אני ארצה ללמוד לבשל אוכל איטלקי, חשוב שאני אבין באופן כללי את היסודות של עולם הבישול נכון? על אותו המשקל, קיים הצורך להכיר את עולם הפיתוח עוד לפני שבכלל חושבים על קורס .Net.

רגע לפני שאסביר על עולם הפיתוח, חשוב לומר שיש יותר ויותר ביקוש עבור אנשי Net., המון ארגוני הייטק שואפים לגייס כמה שיותר מפתחים שמתעסקים בתחום הזה ולכן הם מוכנים להעניק להם שכר גבוה ותנאים איכותיים בהתאם.

כשמדברים על עולם ההייטק, אחד מהתפקידים הבולטים ביותר שלו הוא תחום הפיתוח, כשאני מנסה לחשוב על תיאור קלאסי של מפתח, אני ככל הנראה אראה מולי אדם יצירתי, אחד שיודע לפתור בעיות וכזה שאוהב להציב את עצמו מול אתגרים חדשים (כל הזמן).

בתעשיית ההייטק, קיימים עשרות תפקידים, למשל:

 • בודק תוכנה – האיש שצריך בכל רגע לבדוק שהתוכנה, המוצר או האפליקציה עובד כמו שצריך
 • בונה אתרים – מפתח שאחראי על בניית אתר, אחד מהתחומים הפופולריים החשובים בתעשייה
 • איש DevOps – תפקיד בו שהאיש שנמצא בו אחראי גם על צד התפעולי של החברה וגם הצד הפיתוחי שבה
 • איש אבטחת מידע וסייבר – על תחום זה ניתן לכתוב מספר ספרים וגם אז זה לא יהיה מספיק, בעקבות המהפכה הדיגיטלית, קיים ביקוש רב עבור אנשי סייבר שיהיו אחראים על מאגרי ואבטחת מידע של המון ארגונים בעולם

כמובן שקיימים עוד עשרות תפקידים בתעשייה, כאלה שעד לפני כמה שנים אפילו "לא נחשבו" להייטק, כמו עיצוב גרפי, אנימציה תלת מימדית, שיווק דיגיטלי וכו'. אבל כיום, בזכות ההתפתחות של המשק שלנו, במיוחד בישראל, תפקידים שכאלה זכו להיכנס גם אל זירת התהילה של ענף ההייטק העצום.

אז מה זה בכלל .Net?

נחזור לדבר על דוט נט, המערכת הושקה לראשונה בשנת 2002 על-ידי מייקרוסופט, מדובר בשכבת תוכנה שמקדדים ומריצים בה תוכנות אחרות, שבזכות כך, אותן תוכנות מקבלות שירותים וכלים מיוחדים כמו:

 • שליטה בהתקני קלט
 • שליטה בהתקני קלט
 • הצפנת הודעות
 • ניהול זיכרון

אלו רק מעטים מהם, בזכותם, המפתחים לא צריכים ליצור איזשהן ספריות עזר שיספקו את אותן שירותים, אלא להסתפק בעזרה המצוינת ש-.Net מעניקה להם, כמובן שהם כן יצטרכו להפעיל את הלוגיקה העיקרית מאחוריהן, אך זה חוסך להן זמן רב בתכנות.

נחשוב על האנלוגיה הבאה, נסו לדמיין שבמקום להרכיב מדפים שלמים על קיר בבית, הם כבר יהיו שם מראש ואתם רק תצטרכו להניח שם את הספרים.

למה כל כך אוהבים אותה ומדוע הביקוש אליה כל כך גבוה?

אחת מהסיבות העיקריות שמתכנתים בוחרים לעבוד עם מערכת זו (או כאלה שבוחרים ללמוד קורס .Net) היא בזכות הגמישות שלה, כי ברגע שכותבים תוכנה או אפליקציה מסוימת, ניתן להפעיל אותה על כמה מערכות הפעלה שונות, רבים נוטים לחשוב, שלאור העובדה שמערכת הפיתוח של דוט נט פותחה על-ידי מייקרוסופט, היא תהייה בלעדית אך ורק לווינדוס, אבל זוהי הנחה שכבר אינה נכונה, בזכות .Net Core ומערכת הכלים שלה, ניתן לבנות ולפתוח אפליקציות עם .Net עבור מעלות ההפעלה הבאות:

 • Windows
 • Mac OS X
 • Linux

כמה פשוט להיכנס אל התחום הזה?

נתחיל מהסוף, זהו לא תחום ש"קל" להיכנס אליו, מדובר בהמון עבודה קשה, בסבלנות רבה, הבנת המערכת וכו'. עולם הפיתוח הינו מורכב, למרות שקיימים כיום המון מפתחים בעולם המערבי, עדיין קיים מחסור עצום בהם בהמון ארגוני ומשרדי הייטק.

בשביל להפוך לאחד שכזה, צריך להיות אדם יצירתי  עם אנגלית ברמה גבוהה ויחד עם זאת (ולא פחות חשוב) להיות עם עמוד שדרה חזק, אחד שיודע לעמוד בפני אתגרים, כזה שלעולם לא מוותר לעצמו ויודע מה הן הסיבות שעולם הפיתוח כל כך מסקרן אותו.

נכון שאמרתי שלמפתחים דרושות הרבה תכונות אופי מסוימות, רבים יגידו שזה מתאים ל"גאונים בלבד", אבל בפועל? יש המון אנשים שיש להם את הכישרון בשביל כך, הם רק פשוט יצטרכו את הדרייב בשביל כך, גם כאלה שכבר יש להם "מקצוע ביד" ומעוניינים לעשות שינוי בחיים שלהם, זאת עוד לפני כן שהם רוצים להגיע אל לימודי .Net.

למשל, רק לא מזמן שמעתי על סיפור אדם שעשה הסבת מקצוע ממשפטן אל מתכנת ב-.Net, הוא הגיע אל מרכז ההכשרה של האקריו, למד במשך כמה חודשים את התחום, סיים את קורס .Net בהצלחה מרובה ולאחר כמה חודשים כבר השתחל אל התחום.

 

מספר מדרגים:6 דירוג ממוצע:4