אתם צריכים מערכת ERP בעסק

ניהול עסק הוא משימה שיכולה לעיתים להיות רצופת אתגרים שקשה להתמודד מולם בהצלחה. התמודדות מול מתחרים ישירים ומתחרים עקיפים, הצורך המתמיד להישאר עם אצבע על הדופק בכל הקשור לפיתוחים טכנולוגיים, ולפעמים גם קשיים תפעוליים פשוטים שיכולים להסתבך – כל אלה עלולים להיראות כמו מכשול שלעיתים קשה להתגבר עליו.

החדשות הטובות הן שללא קשר לתחום העיסוק בו פועל עסק מסוים, הוא יכול להפיק יתרונות רבים מאוד מהטמעת מערכת ERP. היא שימושית עבור כל המחלקות בכל ארגון ולכל בעל תפקיד בו, החל מסמנכ"ל שמעוניין לבחון את סטטוס העמידה ביעדים ברגע נתון במהלך השנה וכלה במזכירה שצריכה להזמין דיו למדפסת מדי חודש.

ישנן מספר מערכות ERP נפוצות בשוק למשל מערכת פריוריטי, אך חשוב מאוד להיעזר בחברה המתמחה ביישום והטמעת המערכת כמו פריוריטי גורו על מנת ליישם ולהשתמש במערכת בצורה הטובה והנכונה ביותר עבור העסק.

אבל מה זה בעצם מערכת ERP?

מערכת ERP מכונה כך על שום ראשי התיבות Enterprise Resource Planning, כלומר מערכת המשמשת ארגונים לתכנון משאבים. הכוונה היא למערכת מידע אחת ויחידה המשמשת את כלל מחלקות הארגון, בניגוד לגישה המסורתית לפיה כל מחלקה בארגון מתנהלת כיחידה בפני עצמה.

היתרון של מערכת ERP הוא בהיותה מערכת אחידה המאפשרת גישה של כל משתמש לכל הנתונים מכלל מחלקות הארגון (על פי הרשאות גישה, כמובן, הנגזרות מתחומי האחריות של כל בעל תפקיד). כך ניתן להשתמש בנתונים בצורה אינטגרטיבית באמצעות ממשק אחיד, ולאפשר למקבלי ההחלטות בארגון לראות את כל המידע בצורה רוחבית שניתנת למדידה וניתוח – וכך לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות.

יתרונות השימוש במערכת ERP

ההתייעלות היא אולי היתרון הבולט ביותר של מערכת ERP. העובדה שהמערכת מרכזת נתונים מכל מחלקה בארגון מאפשרת לדוגמה לאגור מידע אודות לקוחות קיימים של עסק ובעתיד להציע לאותם לקוחות הצעות אטרקטיביות המבוססות על ניתוח היסטוריית הרכישות שלהם. דוגמה אחרת היא האפשרות להציג למנהלים ברמות השונות תמונה של העסק בכל רגע נתון על מנת שניתן יהיה לקבל החלטות בזמן אמת על פי הנתונים העדכניים ביותר.

מערכת ERP מייעלת את התפעול של הארגון, וזה נכון לכל ארגון, בכל גודל, בכל תחום פעילות. באופן עקרוני מדובר במוצר מדף שניתן לבצע בו שינויים והתאמות כך שיתאים למידותיו הפרטניות של כל ארגון בו הוא מוטמע, על פי מאפייניו השונים כמו יעדיו וצרכיו הארגוניים.

סיכום

יש רבים שחושבים משום מה שצמד המילים "מערכת ERP" מתייחס רק לחברות הייטק, לחברות גדולות או לחברות שיש להן תקציבים אינסופיים. זו תפיסה שגויה, משום שמערכות ERP מתאימות גם לעסקים קטנים ובינוניים ומאפשרות יעילות מקסימלית לכל ארגון בו הן מוטמעות ללא קשר לתחום פעילותו או לתקציבו.

הגישה הנוחה למידע, תמונת המצב העדכנית המוצגת לכל עובד על פי רמות ההרשאה שלו, היכולת לנתח נתונים ולעשות בהם שימושים יצירתיים בהמשך – כל אלה מאפשרות לייעל תהליכי מכירות, לשלוט טוב יותר בהוצאות ובסך הכל להגדיל את הרווחים של הארגון.

מלבד מערכות ERP, ניתן גם לשקול קנייה של תוכנות ייעודיות נוספות שיכולות לייעל את העבודה בצורה משמעותית. 

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5